Mintegy 200 alkotásból nyílt kiállítás a Szépművészeti Múzeumban. A tárlat a Nyolcak pécsi bemutatójának folytatása - kicsit másként. Itt most a legjelentősebb műveket láthatja az érdeklődő.
Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos – azaz, A NYOLCAK, a múlt század elején teremtették meg önálló stílusukat a francia modern művészetből merítve. Egy budapesti, 1909-ben rendezett kiállításuk márföldkő volt a nyolc művész életében, ugyanis először állt közönség elé egy olyan fiatal művészcsoport, amely a legmodernebb nemzetközi irányzatok képviselte. Elsősorban Cézanne és Matisse voltak a nagy példaképek, később pedig főleg expresszinista műveket alkottak. A 20. század elején rendezett kiállítsukat magas színvonalú rendezvények kísérték, ahol Ady Endre, Bartók Béla, Kodály Zoltán és a filozófus Lukács György is részt vett.
A Nyolcak kiállítása folytatása az öt évvel ezelőtti Magyar Vadak című kiállításnak, amelyet a Magyar Nemzeti Galériában rendeztek meg. És annak a franciaországbeli Fauves Hongrois című kiállít körútnak, majd a pécsi Nyolcak kiállításának. A Budapesti kiállítás most egy sokkal átfogóbb képet nyújt a Nyolcak művészetéről. Csak ízelítőül néhány részlet: Orbán Dezső, korábban elveszettnek hitt fekvő női aktja is látható, és Czóbel Béla három, szintén nemrégen előkerült műve, amely a művész párizsi koraszakának fontos alkotásai.
A KIÁLLÍTÁSRÓL ÉS JEGYEKRŐL ITT OLVASHAT BŐVEBBEN.