XIV. KERÜLETI HÍRHATÁR - Október 12-én lesznek az önkormányzati választások

XIV. KERÜLETI HÍRHATÁR
   
 2024.04.24.
 Szerda
Ma György napja van.
Holnap Márk napja lesz.
   EUR árfolyam
   ;/Rate Ft
   CHF árfolyam
   ;/Rate Ft
   
   
   
   
   
   

 

MINDEN HÍR | AKTUÁLIS | SZÍNES | VÉLEMÉNY | RENDŐRSÉGI HÍREK | SPORT | KULTÚRA | TÖBB HÍRHATÁR | HELYBEN VAGYUNK!

    
2014. 07. 23. 11:29     


Október 12-én lesznek az önkormányzati választások
Az államfő hivatalának holnapján szerdán közzétett nyilatkozatában azt írta: az Alkotmánybíróság július 21-én meghozott határozata egyértelmű és világos helyzetet teremtett az önkormányzati választások törvényi szabályozásában.

Az államfő hivatalának holnapján szerdán közzétett nyilatkozatában azt írta: az Alkotmánybíróság július 21-én meghozott határozata egyértelmű és világos helyzetet teremtett az önkormányzati választások törvényi szabályozásában. A döntést követően semmilyen olyan alkotmányos aggály nem vethető fel, amely befolyásolhatná a 2014-es önkormányzati választások törvényes kiírását és lebonyolítását.

 

Azzal, hogy az Alkotmánybíróság hétfői döntése pontot tett a választások rendjét befolyásoló vitás kérdések mindegyikére, minden akadály elhárult a választások kiírása elől – fogalmazott Áder János.

 

Ugyancsak október 12-én lesz a nemzetiségi önkormányzati képviselők választása is, mert a vonatkozó jogszabály szerint a nemzetiségi önkormányzati képviselők választását a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek általános választásának napján kell megtartani.

 

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) felkészülten várja a választásokat, és mindent megtesz az előző országgyűlési és európai parlamenti választáshoz hasonlóan törvényes és sikeres lebonyolítás érdekében - áll az iroda közleményében. Közölték azt is, hogy a választópolgárok pártsemleges tájékoztatásáról az NVI ezúttal is gondoskodik.


Az időpontra reagálva Selmeczi Gabriella, a kormánypárt országgyűlési képviselője azt mondta: a Fidesz készen áll az október 12-ére kitűzött önkormányzati választásra, amelyre egységes kampánnyal készül. A politikus hozzátette, már csaknem az összes jelöltjük megvan, augusztus elejére pedig mindegyikük készen áll majd, és várja a megmérettetést.

 

Az MSZP szerint a következő két hétben le kell zárni az önkormányzati választással összefüggő ellenzéki tárgyalásokat. Az ellenzéki párt szerint az az alapvető érdek, hogy lehetőleg mindenhol egy kihívója legyen a kormánypárti indulónak - mondta Gőgös Zoltán, az MSZP elnökhelyettese, aki hangsúlyozta, készen fognak állni augusztus 25-re, amikor elindul az aláírásgyűjtés.

Az Együtt-PM nyugodt szívvel és teljes felkészültséggel várja az önkormányzati választást – mondta a szövetség társelnöke. Juhász Péter hozzátette, hogy korábban október 5. szavazásra készültek, mert akkor még nem lehetett tudni, hogy az államfő megvárja-e az Alkotmánybíróság döntését a választások kiírásával.

 

A DK álláspontja szerint az október 12-ére kiírt önkormányzati választás sem lesz szabad és tisztességes. Varju László, az ellenzéki párt elnökségi tagja azt írta közleményében: nem okozott meglepetést, hogy Áder János mindenféle aggály es kétely nélkül kiírta az önkormányzati választást.

 

Az LMP számára megfelelő az önkormányzati választás október 12-i időpontja, a párt felkészülését nem befolyásolja, hogy egy héttel előbb vagy később kerül sor a szavazásra - közölte Sallai R. Benedek, a párt országgyűlési képviselője. A politikus emellett viszont felháborítónak nevezte, hogy a választás kiírására azért is kellett várni, mert nem lehetett tudni, hogy "a hirtelen hatályba helyezett szabályozás egyáltalán alkotmányos-e".

 

A Jobbik szerint az önkormányzati választás időpontja érdemben nem befolyásolja az eredményt, a "torz választási rendszer" viszont igen. Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt szóvivője szerint noha a köztudatban az október 5-i dátum élt, nem oszt, nem szoroz, hogy az államfő egy héttel későbbre írta ki a választást. Úgy vélte ugyanakkor, hogy a választási rendszer a Fidesz javára billenti a mérleget Budapesten és vidéken is, s nem azonos szavazattal bír egy-egy fővárosi lakos sem.

 

A választójogi egyenlőtlenség  a tegnapi Ab döntés után is megmaradt, sőt lehetőség van a növelésére. A különös döntése következtében lehet, hogy még nagyobb lesz a szavazat és szavazat közötti különbség. Pozsár-Szentmiklósy Zoltán, a Magyar Helsinki Bizottság munkatársa értelmezte a faramuci helyzetet, ami a döntés nyomán előállt.

 


További hírek

  Nehogy tragikus hős legyen
2024. 04. 21. 10:22 hirhatar.hu
  Állami revizorok ellenőrzik titokban a betegeket a kórházakban
2024. 04. 21. 10:22 hirhatar.hu
  A bántalmazott nép és a kritikát nem tűrő remény
2024. 04. 21. 10:22 hirhatar.hu
  Balog Zoltánt saját hittársai jelentették fel a zsinati bíróságon
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Havas Henrik építené Gattyán György médiabirodalmát
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Vitézy Dávid szerint öt éven belül megépülhet a vidámpark Budapesten
2024. 04. 18. 17:49 hirhatar.hu
  Magyar Péter, a hiányzó hős
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  Bodrogi Gyula 90 éves lett
2024. 04. 13. 08:33 hirhatar.hu
  A világ legnagyobb IT vállalata tarol a használt laptopok piacán is
2024. 04. 12. 14:15 hirhatar.hu
  Voltak turistaházaink a Budai-hegyekben is
2024. 04. 09. 19:50 hirhatar.hu





IMPRESSZUM | MÉDIAAJÁNLAT | SZABÁLYZAT | HÍRLEVÉL

(c)2o15 Hírhatár Lapcsoport